Čo nového - aktuálne informácie

VO VEDE

 Aktuálne informácie z vedy (1/4)

Hayabusa-2 dosedla na povrch Ryugu a odebrala vzorky | NÁŠ VESMÍR

22.02.2019, 10:41čítajte viac ...
Japonská kosmická agentura JAXA hlásí velkolepý úspěch. Její sonda Hayabusa-2 totiž úspěšně přistála na planetce Ryugu a odebrala vzorky. Podívejte se na úplný záznam.  
celý článok ...

Profesor Ábel: Znalosť jazykov mi pomáha v každodennej práci a v súkromnom živote

21.02.2019, 10:29čítajte viac ...
Je tu ďalší zo série rozhovorov na tému ako môže znalosť jazykov zmeniť a ovplyvniť človeku život a prácu. Dnes sme sa porozprávali s prof. Mgr. Františkom Ábelom, PhD. z Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.  
celý článok ...

Orion Source I: Velmi mladá, hmotná a přesolená hvězda

20.02.2019, 11:25čítajte viac ...
Nová pozorování pomocí radioteleskopu ALMA prokázala existenci obyčejné kuchyňské soli v nepříliš obyčejném místě: v prstenci kolem hmotné mladé hvězdy, která je od Země vzdálená 1 500 světelných roků. Ačkoliv sůl již byla nalezena v atmosférách starých umírajících hvězd, toto je první případ, kdy byla objevena v okolí mladé hvězdy ve vzdálené hvězdné porodnici.  
celý článok ...

Ako sa pripraviť na maturitu z angličtiny (písomná časť)?

19.02.2019, 10:06čítajte viac ...
Keďže o dva mesiace niekoľko desiatok tisíc mladých ľudí v našej republike bude maturovať z angličtiny, rozhodol som sa, že sa s vami podelím o svoje skúsenosti z vlastnej prípravy na maturitu, ako aj z praxe doučovateľa angličtiny. V tomto článku si povieme, ako sa pripraviť na písomnú (externú) časť maturitnej skúšky z anglického jazyka.  
celý článok ...

Hoagsův objekt aneb Podivná prstencová galaxie | NÁŠ VESMÍR

19.02.2019, 11:01čítajte viac ...
Je to jedna galaxie nebo dvě? Tato otázka vznikla v roce 1950, když astronom Art Hoag narazil na tento neobvyklý extragalaktický objekt.  
celý článok ...

Životadárný jed | NÁŠ VESMÍR

18.02.2019, 09:54čítajte viac ...
V prosinci 2018 kolem Země proletěla kometa 46P/Wirtanen ve vzdálenosti 11,6 milionů kilometrů - to je asi třicetinásobek vzdálenosti Země-Měsíc. Díky tomu měli astronomové šanci pozorovat kometu opravdu detailně a ALMA toho plně využila.  
celý článok ...

Co bylo dřív, galaxie nebo její černá díra? | NÁŠ VESMÍR

16.02.2019, 04:32čítajte viac ...
Co bylo dřív: vejce nebo slepice – galaxie nebo její černá díra? To je jedna z nejčastěji kladených otázek moderní astrofyziky. Z nedávného výzkumu vyplývá, že černá díra může nastartovat formování hvězd a tím "položit základy" galaxie, která se nakonec stane jejím hostitelem...  
celý článok ...

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor v angličtine

16.02.2019, 10:22čítajte viac ...
Chystáte sa na pohovor v angličtine a neviete, ako sa naň pripraviť? Ako začať? Na čo sa zamerať? Čo je viac a menej dôležité? Ak je to váš prípad, čítajte ďalej!  
celý článok ...

Neurčitý člen (a, an)

14.02.2019, 09:41čítajte viac ...
Neurčitý člen v angličtine sa používa iba v jednotnom čísle. Nikdy nie v množnom! Píše sa „a“ pred vyslovovanou spoluhláskou a „an“ pred vyslovovanou samohláskou. Prečo dávam dôraz na slovo „vyslovovanou“? Lebo sú slová, ktoré síce začínajú na písanú spoluhlásku, ale vyslovuje sa až prvá samohláska slova. Príklad: „hour, honour“. Použitie neurčitého člena je trojaké.  
celý článok ...

Konec mise Opportunity. Sbohem a díky za vše! | NÁŠ VESMÍR

14.02.2019, 05:47čítajte viac ...
FOTO & VIDEO | Americká kosmická agentura NASA oznámila na tiskové konferenci konané ve středisku Jet Propulsion Laboratory, že oficiálně ukončila misi roveru Opportunity na Marsu.  
celý článok ...
 
1  2  3  4 Stránka 1 z 4
 
Zamestnanecká zónaCopyright © 2019 Reklamná agentúra PROFIT (Naša agentúra neručí za obsah príspevkov v inzerátoch a diskusiách), Externá grafika © webdesignhot