Čo nového - aktuálne informácie

VO VEDE

 Aktuálne informácie z vedy (1/4)

Co způsobuje ohřívání oceánu na měsíci Enceladus?

22.02.2018, 12:02čítajte viac ...
Dostatek tepla pro průběh hydrotermální aktivity, která probíhá uvnitř Saturnova měsíce s oceánem Enceladus již po dobu několika miliard let, může být generován tidálním třením. A to za podmínky, že má měsíc vysoce porézní jádro. Takové vysvětlení nám ve stručnosti nabízí studie publikovaná v časopise Nature Astronomy vycházející z údajů, které o Enceladu nashromáždila meziplanetární sonda Cassini během své mise.  
celý článok ...

Co na obloze oko nevidí? Třeba ohnivý pás Oriona

21.02.2018, 09:41čítajte viac ...
Tento působivý snímek kosmických oblaků v souhvězdí Orion odhaluje jinak okem nepozorovatelnou strukturu připomínající ohnivý pás. Oranžové tóny reprezentují slabé infračervené vyzařování prachových zrn ukrytých v chladném mezihvězdném plynu. Pozorování provedl už v roce 2013 dalekohled APEX (Atacama Pathfinder Experiment), který v Chile provozuje ESO.  
celý článok ...

Petr Horálek: Ve svitu Venuše

19.02.2018, 11:38čítajte viac ...
Obrázek, který pořídil fotovyslanec ESO Petr Horálek, ukazuje planetu Venuši jasně zářící nad observatoří ESO Paranal v Chile. Zobrazený dalekohled je pomocný dalekohled VLT (AT1), který už je otevřený a během soumraku se připravuje na pozorování nočního nebe. To se zatím halí do odstínů modré a oranžové.  
celý článok ...

Evropská mise k výzkumu Slunce poprvé zakotví v libračním bodě L5

19.02.2018, 12:03čítajte viac ...
Na únor 2020 přesunula ESA vypuštění kosmické sondy Solar Orbiter k výzkumu Slunce. Ke slunečnímu povrchu se má přiblížit na vzdálenost 42,5 miliónu km. Při průletu budou přístroje sondy mířit stále na stejné místo na Slunci, budou tedy provádět dlouhodobý výzkum jedné oblasti. Po sedmiletém výzkumu bude dráha sondy upravena tak, aby mohla lépe studovat polární oblasti. Avšak již nyní byl vyhlášen konkurs na návrh nové sondy, která bude...  
celý článok ...

Astronomka ESO vybrána do výcvikového programu astronautek

17.02.2018, 11:08čítajte viac ...
Astronomka ESO Suzanna Randall je o další krok blíže ke splnění svého snu – stát se první Němkou ve vesmíru. Do výcviku byla vybrána jako nováček v rámci iniciativy Astronautin, která si vytkla za cíl připravit pro let do vesmíru první německou ženu a vyslat ji na výzkumnou misi na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Volba byla oznámena na tiskové konferenci v ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova.  
celý článok ...

Průzkum temné hmoty odhalil 11 galaxií pohlcených Mléčnou dráhou

16.02.2018, 10:36čítajte viac ...
Astronomové publikovali předběžné výsledky z výzkumu temné energie (Dark Energy Survey), do kterého bylo zařazeno přibližně 400 miliónů astronomických objektů včetně vzdálených galaxií, ale i hvězd v naší Galaxii. Mezi nejdůležitější údaje prvních tří let výzkumu, které byly zveřejněny 10. ledna 2018 na konferenci Americké astronomické společnosti (American Astronomical Society, AAS), která se konala ve Washingtonu, patří objev 11 nových hvězdnýc  
celý článok ...

Ginkgo Biloba

15.02.2018, 03:15čítajte viac ...
Ginko biloba alebo inak ginko dvojlaločné patrí medzi najstaršie rastliny na svete, má množstvo preventívnych účinkov. Pozitívne vplýva na krvný obeh cievy, zabraňuje vzniku zrazenín a v neposlednom rade pôsobí aj ako afrodiziakum.  
celý článok ...

Dalekohledy VLT mohou pracovat jako jeden teleskop o průměru 16 metrů

14.02.2018, 09:28čítajte viac ...
Přístroj ESPRESSO poprvé zachytil světlo ze všech čtyř hlavních teleskopů systému VLT pracujících na observatoři ESO/Paranal v Chile. Kombinace světla získaného současně čtveřicí dalekohledů s primárními zrcadly o průměru 8,2 m učinila z VLT optický teleskop s největší sběrnou plochou na světě.  
celý článok ...

Co se stalo v Hebes Chasma na Marsu? | NÁŠ VESMÍR

13.02.2018, 12:03čítajte viac ...
Hebes Chasma je rokle kousek na sever od ohromného kaňonu Valles Marineris. Jelikož tato rokle není spojena s žádným dalším povrchovým útvarem, tak není jasné, kam se poděl vnitřní materiál.  
celý článok ...

Aktuálně ze Slunce | NÁŠ VESMÍR

12.02.2018, 03:55čítajte viac ...
Už hodně dlouho se na Slunci nedělo nic moc zajímavého, až v posledních dnech se na disku objevila rozsáhlá oblast skvrn s označením AR2699, která má poměrně výraznou erupční aktivitu. Skvrny na Slunci lze momentálně za použití patřičných filtrů sledovat i prostým okem.  
celý článok ...
 
1  2  3  4 Stránka 1 z 4
 
Zamestnanecká zónaCopyright © 2018 Reklamná agentúra PROFIT (Naša agentúra neručí za obsah príspevkov v inzerátoch a diskusiách), Externá grafika © webdesignhot